subota, 4. travnja 2009.

BRONHIOLITIS U DOJENČADI















Bronhiolitis je vrlo teška virusna bolest donjeg dijela dišnog sustava, poglavito uzrokovana respiratornim sincicijskim virusom i virusima parainfluence, koja se pojavljuje u dojenčadi i u male djece. Od bronhiolitisa obolijeva pretežno dojenčad između drugog i sedmog mjeseca života, slika bronhiolitisa poslije prve godine je rijetkost. Inkubacija je oko 4 dana, a dijete je kontagiozno od 5 do 12 dana od početka bolesti.



RS-virus javlja se svake ili svake druge godine u epidemijama, u sjevernoj umjerenoj zemljopisnoj zoni od prosinca do travnja. Visoko je kontagiozan, pa u gradskim područjima epidemija zahvaća oko 50% do tada neinficirane djece (u jaslicama i vrtićima i do 100%). Zbog toga do kraja druge godine života više-manje sva djeca dožive susret s RS-virusom. Pritom velika većina djece oboli sa znakovima (obično febrilne) hunjavice ili faringitisa, dok su u 10-40% zahvaćeni i donji dišnih putovi, što se očituje kao traheobonhitis ili bronhiolitiss intersticijalnom pneumonijom. Računa se da na 100 primoinfekcija RS-virusom dolazi 1-3 dojenčeta s bronhiolitisom i intersticijalnom pneumonijom koje treba hospitalizirati.


Započinje obično blagom hunjavicom i suhim kašljem te nakon 2 do 3 dana dolazi do naglog pogoršanja: kašalj postaje tvrdokoran, dijete ubrzano i otežano diše, pospano je, tjelesna temperatura može biti normalna ili povišena do 40 C, često postoji povraćanje uslijed kašlja. S obzirom na težinu bolesti, obično je potrebno bolničko liječenje. Treba imati na umu da je u prethodno zdravog dojenčeta riječ o samoizlječivoj infekciji te ja zadatak bolničkog liječenja da se prebrodi "krizno razdoblje". To se postiže primjenom bronhodilatatora, nadoknadom tekućine, primjenom kisika, antipiretskim mjerama. Antibiotici u pravilu nisu indicirani, osim u slučajevima gdje postoje objektivni znakovi bakterijske infekcije. Prognoza bolesti u prethodno zdravog dojenčeta je uglavnom dobra.





Nema komentara: